logo

•• Nedostatočný pitný režim ••
 

Svetová zdravotnícka organizácia upozorňuje, že nesprávny pitný režim je príčinou až 6% ochorení. Nejde pritom len o nesprávny pitný režim pre chýbajúcu hygienu a zdroje pitnej vody, ale aj o nesprávny pitný režim v dôsledku malého množstva tekutín, ktoré prijmeme v malom množstve.

Pijete dosť? Koľkokrát za deň? A čo pijete? Jednoduché otázky, no nie vždy sú odpovede na ne správne a pre lekárov dostatočné. Určite ste už na vlastnej koži pocítili, čo sa s vami deje, ak pijete málo, ak pijete nesprávne tekutiny alebo ak nepijete vôbec.

Ste malátni, krúti sa vám hlava, je vám na odpadnutie. To sú prvé príznaky stavu, ktorý sa nazýva dehydratácia. Jednoducho telu sa minuli zásoby vody a aj takýmto spôsobom si pýta nové. Keď dôjde k tomuto stavu, je to zlé znamenie. Veľmi rýchlo sa totiž môže stať, že telo skolabuje, človek môže odpadnúť, čo má potom samozrejme za následok ďalšie zdravotné problémy.

Zlý pitný režim vplýva na krvný tlak a ten následne na činnosť srdca. Málo vody v tele neprospieva vylučovaniu škodlivých látok, podnecuje tvorbu obličkových kameňov.

Práve obličky zohrávajú jednu z rozhodujúcich úloh v rámci pitného režimu. Jeho správny režim je alfou a omegou pri správnom fungovaní obličiek.

Lekári vyzývajú, aby ľudia začínali deň s pohárom čistej vody. Naštartujú tak obličky a urobia  niečo pre svoje zdravie. Ak telo neprijíma dostatok tekutín, obličky zadržia v organizme čo najviac vody. Tým pádom zadržia v tele aj nebezpečné toxické látky, ktoré by sa inak za normálnych okolností z tela vylúčili. Ak pijeme málo vody, hustne nám aj krv, čím sa zhoršuje prekrvenie a okysličenie našich vnútorných orgánov.

Od nesprávne fungujúcich obličiek (a možno aj vplyvom nedostatočného množstva tekutín) je už len krok potom k prepuknutiu srdcovocievnych chorôb, anémie či zvýšeného cholesterolu.

Príznaky nedostatočného pitného režimu zbadáme ľahko aj na toalete. Moč má tmavú farbu, hoci by mal byť svetlý.

Je pritom už neskoro, ak nás na nedostatok vody musí upozorniť naše vlastné telo. Piť vodu by sme mali totiž tak, aby sme sa vyhli akýmkoľvek príznakom dehydratácie. A to aj tým najmiernejším v podobe malátnosti.   

Pri nesprávnom pitnom režime trpí aj naša pokožka. Je suchá, nemá správnu ružovkastú farbu, je napätá a stráca prirodzenú pružnosť. Aj naša koža si pýta vodu. A teraz by mali spozornieť najmä dámy a mladé slečny. Vedeli ste, že dehydrovaná koža je základom k predčasnej tvorbe vrások? A tie sa potom už veľmi ťažko odstraňujú. A pritom stačí tak málo. Ak si chceme udržať pokožku v dobrej kondícii, teda ak má ostať prirodzene hydratovaná, potrebujeme piť minimálne dva litre vody denne. Ako vždy je najlepšia čistá, z vodovodu, prípadne prefiltrovaná v špeciálnej kanvici.

Nedostatok vody spôsobuje okrem nábehu na jej predčasné starnutie aj kožný problém tzv. kuperózu, ktorá sa prejavuje červenými žilkami.

Aj pri pitnom režime však platí: vodu pijeme s mierou. Nie je totiž správne, ani keď to s vodou preženieme a vypijeme jej denne viac, než odporúčajú lekári. Päť litrov vody denne nášmu telu môže skôr ublížiť ako pomôcť. Prebytočná voda sa môže hromadiť v pľúcach či brušnej dutine a spôsobiť dokonca až zlyhanie srdca.

 

PRIHLÁSENIE
novinky
17.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, ďakujeme všetkým aktívnym školám za účasť a gratulujeme ví...
02.11.2023
Vážení učitelia, milí žiaci, tešíme sa z množstva súťažných príspevkov, ktoré ste zaslali do akt...
28.10.2023
Ďakujeme za všetky aktivity, ktoré ste počas XI. ročníka Týždňa Hovorme o jedla spoločne na školách pripravili a z...
16.10.2023
Pár fotografií z dnešnej tlačovej besedy k zahájeniu XI. ročníka týždňa Hovorme o jedle, ktorá sa uskutočnila na ...